Podejmuj wyzwania dla lepszego efektu w nauce

 

Instrukcja krok po kroku jak samemu przygotować wyzwanie. Podejmuj wyzwania ucząc się angielskiego. To bardzo dobry sposób na uniknięcie nudy, stresu i poczucia braku efektów. 

 

Uczysz się angielskiego lub chcesz uczyć się angielskiego. Robisz to samodzielnie. Korzystasz z podręczników, książek, podcastów, stron internetowych. Sam/a planujesz swoją naukę i nie zawsze masz pewność, czy ta metoda jest dla ciebie najlepsza, bo może efektywniej jest Tobie słuchać audiobooków niż oglądać filmy po angielsku. Może tylko czytając książki po angielsku masz wrażenie, że powinnaś/ieneś powtarzać gramatykę? Ktoś polecił Tobie jedną książkę do nauki, a Ty przerabiasz właśnie inną i nie wiesz, czy masz rzucić swoją, bo to tylko strata czasu i wziąć się za tą poleconą bo pewnie lepiej się z niej uczyć.

Co zrobić z tymi wątpliwościami, z poczuciem niecierpliwości, że coś tracisz, nudy, że uczysz się i nie masz efektów?

Czy wiesz, jak uatrakcyjnić sobie naukę angielskiego?

Podejmuj wyzwania. To bardzo dobry sposób na uniknięcie nudy, stresu i poczucia braku efektów w nauce języka angielskiego.

Dlaczego to takie skuteczne?

 

No dream is too big.

No challenge is too great.

Nothing we want for our future is beyond our reach.

Donald Trump

 

Wyznaczasz sobie cel.

Żeby zrobić sobie wyzwanie musisz usiąść, określić, co potrzebujesz i wyznaczyć cel. Dzięki temu wiesz, gdzie jesteś ze swoim angielskim, jakie masz potrzeby i do czego dążysz.

Czyli chcesz polepszyć umiejętność rozumienia ze słuchu, bo wiesz, że mało rozumiesz jak ktoś do Ciebie mówi po angielsku, stresujesz się i tłumaczysz w głowie każde słówko. Twoim celem jest osłuchanie się i nabranie pewności siebie. Wybierasz kilka kanałów na You Tube lub filmy z TED Talks i codziennie słuchasz po jednym.

Szczegółową instrukcję znajdziesz na końcu tego wpisu.

 

Wybieraj konkretnie.

Żeby wyzwanie było efektywne musisz wyznaczyć konkretne zadania. Bez tego wszystko po kilku dniach skończy się słomianym zapałem.

Takie pomysły na wyzwania przychodzą mi do głowy. Może któreś podejmiesz, a może coś Cię zainspiruje?

słownictwo:

  • gotuj z anglojęzycznych przepisów
  • nauka słownictwa biznesowego
  • nauka idiomów
  • nauka phrasal verbs
  • nauka kolokacji
  • nauka słownictwa z aplikacji w telefonie
  • przysłowia i powiedzenia

gramatyka:

  • powtórka/nauka czasów
  • ćwiczenia z przyimkami
  • odmiana czasowników
  • podręcznik z gramatyką

czytanie:

  • czytaj książkę
  • czytaj blogi
  • czytaj portale z wiadomościami (np. New York Times, National Geographic …)

słuchanie:

  • oglądaj filmy/serial po angielsku
  • słuchaj TED Talks
  • słuchaj radia (np.BBC4)
  • słuchaj audiobooków

pisanie:

  • streść na piśmie coś obejrzanego / przeczytanego
  • pisz listy codziennych zadań / zakupów
  • tłumacz teksty na język polski
  • tłumacz teksty na język angielski

mówienie:

  • opowiadaj coś obejrzanego
  • opowiadaj coś przeczytanego
  • opisuj głośno lub w myślach to, co właśnie robisz

 

Summer Reading Challenge

 

Czasowość wyzwania.

Wyzwanie nie powinno być ani zbyt krótkie, ani zbyt długie. W tygodniowym nie uda Ci się zrobić zbyt dużych postępów w nauce angielskiego, a w półrocznym czy rocznym ciężko będzie z motywacją. Dużo trudniej jest też przewidzieć, co się będzie działo w Twoim życiu w dłuższym okresie czasu.

Podejmuj wyzwania na swoją miarę. Nie narzucaj sobie całej godziny codziennie, bo to może być, przynajmniej na początku zbyt wymagające. Zacznij od, powiedzmy 20 minut. Lepiej mnie i być zadowolonym, że się udało. W razie czego zawsze przecież możesz trochę lub znacznie przedłużyć czas spędzony na przyjemnej nauce.

 

Różnorodność źródeł i ćwiczonych umiejętności.

Za każdym razem wyznaczasz sobie inne zadanie.

Zatem ćwiczysz różne umiejętności. Raz bardziej skupiasz się na czytaniu – książka, gramatyce – podręcznik, słownictwie – książka, słuchaniu – audiobook, radio czy mówieniu – z kimś anglojęzycznym lub na przykład TED Talks.

Uczysz się z różnych źródeł. Do jednego wyzwania bierzesz materiały podręcznikowe, do innych z You Tube’a, Internetu, gazet czy książek.

 

Notuj swoje postępy.

Podejmując wyzwanie przygotuj na kartce lub w kalendarzu rozpiskę z codziennymi zadaniami. Pomoże Ci to pamiętać o wyzwaniu, które podjęłaś/podjąłeś.

Z drugiej strony będziesz w stanie realnie sprawdzić jak często udaje Ci się wykonywać zadania, a kiedy je opuszczasz.

Jeśli masz na to ochotę możesz publicznie oznajmiać wykonanie codziennego zadania. Pisanie na portalach społecznościowych, że właśnie odrobiłaś/eś zadanie zostanie nagrodzone „lajkami”. To tez wpłynie pozytywnie na Twoja motywację na kolejne dni.

Do wyzwania możesz skorzystać z Habit Trackera (jeśli nie wiesz, co to jest – poczytaj tutaj), a jak chcesz gotowy wzór, to pobierz tu.

 

Podejmuj wyzwania publicznie.

Powiedz innym, że właśnie podejmujesz wyzwanie i będziesz się uczyć angielskiego w taki a taki sposób przez dany okres czasu. Możesz powiedzieć swojej rodzinie, znajomym, na portalach społecznościowych.

Kiedy ogłosisz publicznie, że podejmujesz wyzwanie włączy się Twoja ambicja. Trudniej Ci będzie sobie odpuścić jakiś dzień. Będziesz chciał/a pokazać, że jak postanowisz, tak zrobisz, że jesteś wytrwała/y i konsekwentna/y.

Po drugie możesz otrzymać wsparcie. Znajomi będą się pytać „jak Ci idzie”. Może z czasem też do Ciebie dołączą, kto wie. No i te „lajki”, o których wspomniałam w punkcie wyżej.

 

chcę więcej czytać latem

 

Zakończ z hukiem.

Dokładnie. Kiedy wykonasz ostatnie zadanie z wyzwania, świętuj to. Ogłoś wszem i wobec, że udało Ci się. Zobacz, gdzie byłaś/eś na początku, a gdzie jesteś teraz. Jak dużo udało Ci się osiągnąć i ile pójść do przodu.

Już wcześniej, w ostatnim tygodniu, czy dwóch zacznij myśleć o nagrodzie. To wzmocni Twoja motywacje do nauki. Może to być dobra kolacja lub kino. Nowa część garderoby lub wyjście za znajomymi.

Daj sobie nagrodę. Ciesz się swoim sukcesem. Świętuj nawet, gdy nie udało Ci się wykonać zadań każdego dnia. Potraktuj to jako wymagające korekty przy następnym wyzwaniu.

Zawsze jesteś krok do przodu w znajomości angielskiego.

all the best,

Ela

I like to challenge myself. I like to learn – so I like to try new things and try to keep growing.

David Schwimmer

 

podejmuj wyzwania – instrukcja

 

  1. Wyznacz co chcesz poprawić w swoim angielskim – gramatyka, pisanie, mówienie…
  2. W jaki sposób możesz wyćwiczyć ta umiejętność – książka, internet (jakie dokładnie strony)…
  3. Ile czasu na to chcesz poświęcić – dwa tygodnie, dwa miesiące…
  4. Wyznacz konkretne daty początku i końca wyzwania.
  5. Określ, częstotliwość wykonywania zadania – nie rzadziej niż co drugi dzień.
  6. Określ, jak dużo czasu poświęcisz – kwadrans, pół czy godzina…
  7. Przygotuj coś do monitorowania postępów i odznaczaj codziennie ich wykonanie lub nie – kartka, kalendarz, Habit Tracker  …
  8. Upublicznij swoje wyzwanie – rodzina, znajomi, portale społecznościowe …
  9. Wybierz i przygotuj dla siebie nagrodę na zakończenie wyzwania – pyszny posiłek, kino, teatr, nowa książka …