nastawienie w nauce angielskiego – wizualizacja Ciebie płynnie posługującego się angielskim cz.2
Twoje wizualizacje siebie w momencie kiedy osiągasz cel staną się bardziej namacalne, jeśli przelejesz je na papier. Może to być karteczka z afirmacją wspierającą Twoje pozytywne nastawienie w nauce angielskiego lub narysowane / naklejone obrazki przypominające Ci o tym, po co się uczysz angielskiego.
Wyobrażenie sobie siebie w sytuacji, kiedy już osiągnęłaś/ąłeś już swój cel zwiększa Twoją motywację i pomaga w nauce, nawet jeśli będzie ona procesem długotrwałym i monotonnym.
Wyobraź sobie, że rozmawiasz z nativem lekko i przyjemnie.
Wyobraź sobie siebie piszącą/ego emaile do osób żyjących na drugiej półkuli.
Wyobraź sobie jak łatwo nawiązujesz kontakty za granicą: w sklepie, restauracji, hotelu, biurze wycieczkowym.
Wyobraź sobie, jak oglądasz film lub czytasz książkę bez tłumaczenia w głowie.
Wyobraź sobie jak przedstawiasz prezentację po angielsku.
Wyobraź sobie jak … no właśnie jak? Wyobraź sobie, jak bez problemowo używasz angielskiego.
Szczegółowo o procesie wizualizacji wzmacniającej pozytywne nastawienie w nauce angielskiego pisałam tutaj.
Grafika etapów wizualizacji jest na samym dole tego wpisu ⬇⬇⬇
Dziś za cel stawiamy sobie utrwalenie Twojej wizji. Niech stanie się bardziej realna, niech przybliża Cię do Twojego sukcesu. Aż do tego stopnia, żeby nastawienie w nauce angielskiego pomagało Ci efektywniej się uczyć.
If you can dream it, you can do it.
Walt Disney
Pisemne deklaracje
Mając już wizję siebie z perfekcyjnym angielskim wypisz teraz na kartce, czym się to dokładnie cechuje. Po co to? Teraz złamiemy negatywne przekonania, które podszeptują Ci, że masz jeszcze jakieś ograniczenia.
Bariery w nauce języka angielskiego są tylko w Twojej głowie. Skoro są w TWOJEJ głowie, to TYLKO TY możesz je zburzyć. Czasem mogły być przekazane przez nauczycieli, przez środowisko czy przez różne sytuacje. Ale naprawdę są tylko Twoje i Ty możesz się ich pozbyć. Twoja wyobraźnia nie ma granic. Wystarczy ją obudzić i nakierować na dobre tory, żeby mieć nastawienie w nauce angielskiego .
Pozytywne przekonania w nauce angielskiego
Samodzielnie kierujesz swoim życiem, podejmujesz decyzje, działania. To dlaczego przekazy dawane przez innych co do twoich ograniczeń językowych mają ciągle tkwić w Twojej głowie? Zastanów się nad tym.
Wierzysz w takie powiedzenie, że złe myśli przyciągają złe sytuacje, a dobre myśli – dobre sytuacje? Widzisz to, na czym się skupiasz.
Teraz przygotujesz taką mini-listę pozytywnych myśli, tzw. afirmacji, które będą Ci przypominać o tym, jak łatwo uczysz się angielskiego i że MOŻESZ to zrobić, będą utrzymywać Twoje pozytywne nastawienie w nauce angielskiego .
Przekonania powinny być przede wszystkim:
Pozytywne, nie zaczynaj zdania od „nie”, czyli np. nie „nie mylę słówek” ale „znam znaczenie 3000 słówek”
Zapisane w czasie teraźniejszym, np. „mówię odważnie po angielsku” zamiast „będę w przyszłości mówić odważniej po angielsku”
Niech będą odważne, np. nie „rozumiem trochę native’ów” a „rozumiem angielski brytyjski i amerykański”
Żeby były jasne, np. nie „znam angielski” a „mój angielski jest na poziomie zaawansowanym”
Komunikaty proste i krótkie, np. nie „mam dobrą pamięć i ucząc się słówek wystarczy że zapiszę je i raz powtórzę i już umiem”, ale „łatwo zapamiętuję angielskie słówka”
To są tylko moje podpowiedzi. Nikt jednak nie zna Cię lepiej, niż Ty sama/sam. Ty wiesz, które zdolności są dla Ciebie najważniejsze, które są Ci najbardziej potrzebne, o czym marzysz, do czego dążysz. Napisz takie zdania, które będą dla Ciebie najbardziej przekonywujące.
Możesz je napisać. Odłożyć kartkę na następny dzień. Następnego dnia upewnisz się, czy na pewno o to Ci chodzi, czy faktycznie to chcesz osiągnąć jeśli chodzi o naukę angielskiego.
Pamiętaj, każdy z nas jest inny, i Ty i ja, i Twój znajomy. Potrzebujesz znaleźć swoją efektywną metodę nauki angielskiego. Nawet jeśli to zajmie Ci trochę czasu, to nie będzie czas stracony. Lepiej więcej przeznaczyć na przygotowania, a potem śmigać z nauką. Oczywiście nie przesadzaj z tymi poszukiwaniami, bo nie mogą one zająć Ci całego życia.
Każdy człowiek ma inne predyspozycje językowe. Poznaj siebie lepiej, znajdź swoje tempo nauki. Wówczas przestaniesz się irytować, że coś idzie za wolno. Weź też pod uwagę, że jedne zagadnienia ogarniesz szybciej, nad innymi będziesz musiał/a spędzić więcej czasu.
Trafianie do wszystkich zmysłów
Jeśli jesteś wzrokowcem możesz, dla lepszego utrwalenia swojej wizji, na kartce papieru nakleić rzeczy kojarzące Ci się z wizją idealnego Ciebie władającego językiem angielskim.
Zdjęcie z gazety lub wydrukowane plaży w egzotycznym kraju, nowojorskich drapaczy chmur, czy regionalnej kanadyjskiej restauracji.
Żółte trąbiące taksówki, słynne brytyjskie, jeszcze ciepłe danie fish&chips, filiżanka czarnej herbaty „at 5 o’clock”
Zdjęcie Twojego ulubionego piosenkarza, aktora, lista książek, które pragniesz przeczytać w oryginale.
Taki artystyczny kolaż wszystkiego, co skojarzysz ze swoją wizją pobudzające zmysł wzroku, słuchu, smaku i węchu.
Rutynowa procedura utrwalająca przekonania przez 30 dni.
Poświęć kilka minut dziennie na powtarzanie Twojej wizualizacji Ciebie posługującego się płynnym angielskim. Najlepiej tuż po przebudzeniu lub przed zaśnięciem.
Kilka razy dziennie czytaj swoje pozytywne zapiski. Możesz mieć je na kartce w kalendarzu, portfelu, na tapecie w komórce. Powtarzaj czynności do tego stopnia, żeby przekonania w nauce angielskiego , które wypisałaś/eś przekonały Twoja podświadomość.
Kiedy w trakcie nauki zaczniesz się negatywnie oceniać z jakiegoś powodu (np. pomyliła Ci się odmiana czasownika lub nie możesz przypomnieć sobie słówka, którego uczyłaś/eś się wczoraj) postaraj się udawać, że ich nie słyszysz i szybko powtórz któreś ze swoich pozytywnych zdań. Skupiaj się na tym, co dobre, nie wchodź w dialog z tymi negatywnie oceniającymi Cię myślami. Masz swój cel, wizję i nic Ci w tym nie przeszkodzi.
Chcesz zmienić swoje nastawienie do nauki, musisz liczyć się także z wysiłkiem. Każda zmiana wymaga pracy, aby była ona trwała.
Wizja siebie znającego angielski jest bardzo ważna. Jest ona jednym z elementów pomocnych w nauce angielskiego. Ale tak jak sportowiec, wizja zwycięstwa ale i konsekwentna i systematyczna praca się liczą na drodze do sukcesu.
all the best,
Ela