Lista książek do czytania po angielsku

 

Czytelnicy bloga często pytają mnie o to, co czytać. Głównie szukacie czegoś na poziomie średnio-zaawansowanym niższym. Często mieliście do czynienia tylko z bajkami lub krótkimi opowiadaniami i teraz macie apetyt na więcej. Odpowiadając na Wasze potrzeby pojawia się lista książek do czytania po angielsku .

Zebrałam tutaj te książki anglojęzyczne, które są napisane w miarę prostym językiem i mają ciekawą fabułę.

 

Wpierw jednak dwa słowa wyjaśnienia, co do czytania w języku angielskim.

 

Czytaj to, co już oglądałaś/eś. Wtedy wiesz już o co chodzi i nawet, gdy podczas czytania pogubisz się, szybko przyjdą Ci do głowy obrazy z filmu i załapiesz wątek z powrotem.

Lista książek do czytania po angielsku to książki są wybrane dla osób dla poziomu B1 ale oczywiście dla lepiej znających angielski również. Jest to naturalny język angielski, a nie uproszczona lektura.

Większość z tych lektur to literatura obyczajowa. Takie książki czyta się najłatwiej. Nie wymagają specjalistycznego słownictwa, zwroty są powtarzalne.

Akcja pomaga w rozumieniu treści. Z kolei zbyt długie opisy powodują po pierwsze znużenie u większości czytających, po drugie nie znając np. nazw rodzajów kwiatów na łące nie będziesz w stanie się zorientować, co się dzieje.

Książki te nie są zbyt krótkie. Jednak niektóre z nich są zbiorem wielu opowiadań. Nie zniechęcaj się wiec ich obszernością. Nie musisz też od razu przeczytać całej książki. Zacznij od kilku stron dziennie.

Czytanie ma po pierwsze być dla Ciebie przyjemnością. Bez tego szybko się zniechęcisz.

Lista książek do czytania po angielsku to w większości klasyka literatury . Poszukaj ich w Internecie i przeczytaj choćby akapit, żeby zobaczyć, czy rozumiesz i czy nie jest dla Ciebie za trudna lub za łatwa.

Dla ułatwienia możesz też wpierw obejrzeć jedną z ekranizacji tej powieści. Sprawdź potem, czy reżyser za bardzo nie obiegł od książki. Możesz też zrobić odwrotnie. Przeczytaj, a potem obejrzyj.

Zestawienie zaczęłam od klasyki literatury a kończę na współczesnej. Także, jeśli nie lubisz klasyki i szukasz czegoś współczesnego, to zjedź od razu do drugiej części listy.

Powodzenia,

Ela

Lista książek do czytania po angielsku :

Przygoda

 

Podróże Guliwera – Gulliver’s Travels

Jonathan Swift – irlandczyk, powieść podróżnicza, 1726.

Razem z bohaterem, rozbitkiem ze statku wędruj przez krainy liliputów i olbrzymów, poznawaj egzotyczne kraje i przeżywaj ekscytujące przygody. Krytyka myślenia mieszkańców XVIII -wiecznej Anglii, satyra, humor.

 

Robinson Crusoe

Daniel Defoe – brytyjczyk, powieść podróżniczo-przygodowa, 1719.

Opowieść o marynarzu, który trafia na bezludną wyspę i spędza na niej prawie 30 lat. Z innego statku poznaje swojego nowego przyjaciela, Piętaszka.

Osiedlanie się na wyspie, przygody z piratami, czy uczenie angielskiego niesfornego Piętaszka. Bohater potem podróżuje też do Afryki i Azji.

 

Przygody Tomka Sawyera – The Adventures of Tom Sawyer

Mark Twain – amerykanin pochodzenia szkockiego, powieść przygodowa, 1876.

Nad rzeką Missisipi przygody same się trafiają. Codzienność w małym miasteczku nie musi być nudna.

Poznaj fakty o czytaniu książek

Baśń

 

Opowieści z Narni – The Chronicles of Narnia

C.S. Lewis – brytyjczyk, powieść fantasy, 1949-1954.

Przygody dzieci, które wchodząc do szafy znalazły się w krainie, w której zwierzęta mówią ludzkim głosem i magia jest czymś oczywistym. Trwa nieustanna walka między dobrem a złem. Magia baśni, niesamowite historie, które spotykają bohaterów wciągną Cię tak, że na długo pozostaniesz jeszcze w świecie Narnii.

Seria składa się z siedmiu powieści:

  • The Lion, the Witch and the Wardrobe
  • Prince Caspian: The Return to Narnia
  • The Voyage of the Dawn Treader
  • The Silver Chair 
  • The Horse and His Boy
  • The Magician’s Nephew
  • The Last Battle

 

Alicja w Krainie Czarów – Alice’s Adventures in Wonderland

Lewis Carroll – brytyjczyk, powieść fantasy, 1865.

Magiczna podróż dziewczynki przez krainę ze snów. Magia miesza się z rzeczywistością i nic nie jest tym, czym mogłoby się wydawać. Nagłe zwroty akcji, niezwykli bohaterowie, satyryczne aluzje do zachowania dorosłych i zabawy słowne sprawią, że będziesz ze zdumieniem i rozbawieniem podróżować razem z Alicją.

 

Harry Potter

J.K. Rowling – brytyjka, powieść fantasy, 1997-2007

Szkoła dla czarodziejów, ministerstwo magii, zupełnie inny świat, ale tak bardzo podobny do naszego. Instytucje, dobrzy i gorsi nauczyciele, dzieci wybitnie zdolne i te mniej. Wszystko to w otoczeniu czarów nabiera zupełnie innego wymiaru.

Harry Potter to bohater siedmiu powieści:

  • Harry Potter and the Philosopher’s Stone
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Harry Potter and the Half-Blood Prince
  • Harry Potter and the Deathly Hallows

 

Bajka z filozofią

 

Kubuś Puchatek – Winnie the Pooh

Alan Alexander Milne – brytyjczyk, powieść fikcyjna, 1926

Stumilowy Las, zwierzęta o bardzo wyraźnych cechach charakterów. Poznasz ich niesamowite przygody i szybko znajdziesz swojego ulubieńca, z którym się utożsamisz. Jedne historie będą Cię bawić, inne rozczulą. Między ich prostym i wręcz naiwnym zachowaniem odkryjesz wiele uniwersalnych prawd.

 

Mały Książę – The Little Prince – Le Petit Prince

Antoine de Saint Exupery – francuz, powiastka filozoficzna, 1943

Wiem, że to dzieło francuskie, a nie angielskie, ale jest piękne. Napisana prostym językiem. Mały Książę wędruje po różnych planetach. Bajkowe przygody mają w sobie filozoficzne rozważania.  Wierna miłość i prawdziwa przyjaźń – tego szuka bohater, ale Ty też tego pragniesz.

 kurs Czytaj Angielską Literaturę

Romanse

 

Ania z Zielonego Wzgórza – Anne of Green Gables

Lucy Maud Montgomery – kanadyjka, powieść przygodowa, 1908

Czy tą rudowłosą, piegowatą dziewczynkę muszę przedstawiać? Do śmiechu i ze łzami w oczach przeżyjesz każdą z przygód Ani, z której talentem wpadania w kłopoty nikt nie dorówna.

 

Duma i uprzedzenie – Pride and Prejudice

Jane Austen – angielska, powieść społeczno-obyczajowa, 1813

Angielskie życie wyższych sfer w XVIII i XIX wieku. Humor, romans, psychologiczne portrety bohaterów. Nie jest łatwo znaleźć wystarczająco mądrych i zamożnych kandydatów dla pięciu córek. Angielska arystokracja rządzi się ściśle określonymi prawami, ale panny na wydaniu nie zawsze na to zważają.

 

Wielki Gatsby – The Great Gatsby

Francis Scott Fitzgerald – amerykanin, powieść społeczno-obyczajowa, 1925

Początki lat 20. XX wieku w Ameryce to czas wolności, zbytniej wolności, przestępczości oraz upadku norm moralnych. Główny bohater, Jay Gatsby, jak każdy młody mężczyzna marzy o sukcesie, szczęściu i wielkiej miłości. Niestety pieniądz potrafi zniszczyć wszystko to, co naprawdę jest najważniejsze – przyjaźń i miłość.

Poznaj fakty o czytaniu książek

Kryminał

 

Sherlock Holmes

Arthur Conan Doyle – szkot, powieści i opowiadania kryminalne, 1887-1903

Prywatny detektyw znany ze swego zmysłu obserwacji, logicznego myślenia i wnikliwości. Rozwiąże każdą zagadkę i złapie przestępcę. Zadziwiające zwroty akcji, najmniej oczywiste rozwiązania spraw.

Powieści:

  • A Study in Scarlet
  • The sign of the four
  • The hound of the Baskervilles
  • The valley of fear
  • Kolekcje opowiadań:
  • The adventures of Sherlock Holmes
  • The memoirs of Sherlock Holmes
  • The return of Sherlock Holmes
  • His last bow
  • The case-book of Sherlock Holmes

 

Herkules Poirot

Agatha Christie – brytyjka, ponad 30 powieści kryminalnych, 1920-1975

Herkules to znakomity detektyw, pasjonujący się psychologią zbrodni.

 Pierwsza powieść z Herkulesem P.: “The Mysterious Affair at Styles”, czy najsłynniejsza “Murder on the Orient Express” zaskakują ciągłymi zmianami akcji. Żaden bohater nie jest tym, za kogo się podaje. Rozwiązanie zagadki pozostaje tajemnicą do ostatniej strony książki.

 

Edgar Allan Poe – autor

Amerykanin, żył i tworzył w I połowie XIX wieku.

Napisał wiele nowel z pogranicza fantastyki i horroru.

Znajdziesz tu wnikliwe analizy psychologiczne postaci, opisy jak z koszmarnego snu. Romantyzm miesza się z dekadencją – opuszczone zamki, gdzie hula wiatr i nie wiadomo, kto Ci otworzy drzwi. Tęsknota za przeszłością i utraconymi najbliższymi.

kurs Czytaj Angielską Literaturę

Współczesne

 

Dziennik Bridget Jones – Bridget Jones’s Diary

Helen Fielding – brytyjka, powieść, 1996

Historia trzydziestoletniej, samotnej kobiety pisana w formie pamiętnika. Codzienne trudności, przyjaciele, nie zawsze łatwa rodzinka, wzdychanie z miłości i trudności w zaakceptowaniu siebie taką, jaka jest Bridget.

 

Sophie Kinsella – autorka

Brytyjka, zadebiutowała w 2000 r. serią książek „Shopaholic”. W sumie napisała ich już sześć.

Codzienne perypetie kobiety kochającej zakupy i życie oraz jej rodziny i przyjaciół. Radosne, lekkie historie przeplatane bolączkami dnia powszedniego każdej kobiety.

 

Jill Mansellautorka

Brytyjka, piszące porywające powieści romantyczne.

Książki są pełne miłości, nadziei, rozczarowań, ale też i skrywanych tajemnic. Mówią o tym, od czego uciekamy i za czym podążamy. Często uczucia są silniejsze od logiki.

Jej trzy ostatnie powieści:

  • The unpredictable consequences of love – 2014
  • This could change everything – 2015
  • Meet me at beachcomber bay – 2017

 

Alice Munro autorka

Kanadyjka, autorka wielu opowiadań i noweli, laureatka Literackiej Nagrody Nobla w 2013 r.

W swoich dziełach opisuje codzienne historie zwykłych ludzi, zgłębia ich charaktery i wzajemne relacje. Zwykłą rzeczywistość czyni osobistą, głęboko przeżywana historia każdego bohatera.

Alice ma w swym dorobku wiele zbiorów opowiadań.

 

Regina Brettautorka

Amerykanka, pierwsza jej książka ukazała się w 2010 r. Książki o charakterze motywacyjnym oparte o własne doświadczenia autorki i przeżycia ludzi, których spotkała na swojej drodze.

Krótkie historie staną się bogatą inspiracją dla twojego życia.

Książki:

  • God Never Blinks: 50 Lessons for Life’s Little Detours
  • Be the Miracle: 50 Lessons for Making the Impossible Possible
  • God is Always Hiring: 50 Life Lessons for Finding Fulfilling Work

 

Philip K. Dick autor

Amerykański pisarz połowy XX wieku. Doskonała literatura science fiction. Poznanie natury człowieka i natury wszechświata to najczęstsze wyzwania cechujące jego książki.

Autor wielu powieści, nowel i opowiadań, najsłynniejsze z nich:

The Man in the High Castle

Alternatywna rzeczywistość, w której Ameryka po II wojnie światowej jest w japońskiej strefie wpływów. Jest jeszcze inny świat. Który z nich jest tym prawdziwym? Trudno odróżnić prawdę od fałszu.

Do Androids Dream of Electric Sheep?

Akcja toczy się w przyszłości, gdzie ludzie i androidy żyją obok siebie. Czy robot może być jak człowiek? Autor zadaje tu wiele pytań jeśli chodzi o nasze człowieczeństwo i to, co nas wyróżnia. Na podstawie tej powieści nakręcono film “Blade Runner”.

 

Harlan Cobenautor

Amerykański pisarz powieści kryminalnych, zadebiutował w 1995 r.

W swoich powieściach rozwiązuje zagadki z przeszłości. Morderstwa, włamania, tragiczne w skutkach wypadki, wszystko to, co wzbudza od lat tajemnice. Znajdziesz tu też wielokrotne zwroty akcji, co czyni powieści jeszcze bardziej intrygującymi.

W swoim dorobku Harlan ma wiele powieści i kilka serii. Książka „Tell no one” przyniosła mu sławę. Kilka innych, nagradzanych to:

  • One False Move
  • Gone For Good
  • Just One Look
  • No Second Chance
  • Tell no one

Tell no one

W czasie wypoczynku nad jeziorem zostaje napadniętych dwoje ludzi. Jedno z nich ginie. Nawet po wielu latach mąż nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Akcja nabiera tempa w momencie, gdy dostaje on wiadomość, jakoby jego ukochana żyła.

  kurs Czytaj Angielską Literaturę

Znasz lub czytałaś/eś jakieś ciekawe książki po angielsku? Podziel się, poleć innym w komentarzu! Dzięki temu lista książek do czytania po angielsku będzie jeszcze ciekawsza.