my HABIT TRACKER do nauki angielskiego
– osiągniesz swój cel dzięki systematyczności
Przedstawiam Ci proste narzędzie, pomocne w samodzielnej nauce języka angielskiego. W czym pomaga? W konkretnym określeniu, czego chcesz się uczyć, wzmacnianiu Twojej systematyczności i monitorowania Twoich sukcesów.
Co to jest my HABIT TRACKER do nauki angielskiego
HABIT TRACKER w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego to „tropiciel nawyków”. Z jednej strony Ty będziesz tym tropicielem, bo będziesz wyznaczać swój nawyk i patrzeć, czy uda Ci się go wprowadzić w Twoje życie, będziesz zostawiać ślady w postaci kropek, krzyżyków, czy serduszek. Z drugiej – ta kartka będzie Twoim tropicielem, wyśledzi, czy idziesz dobrym tropem, czy udaje Ci się to, co zamierzyłaś/eś.
Pierwszym, milowym krokiem jest samo zapisanie celu. Psychologowie mówią, że dzięki temu jest zwiększa się prawdopodobieństwo, że zrealizujesz swój cel. Habit Tracker rozkłada duże cele na małe czynności, które wykonywane systematycznie pomagają Ci dojść do celu.
Habit Tracker wygląda też prosto. To tabelka podzielona na kolumny z kolejnym dniem i wiersze z wyznaczonym przez Ciebie celem. Możesz go zrobić sama/sam na kartce lub pobrać gotowy wzór tutaj.
Po co mi my HABIT TRACKER do nauki angielskiego
W nauce języka angielskiego bardzo ważna jest systematyczność i bez względu na to, czy uczysz się codziennie, co drugi, trzeci dzień czy raz w tygodniu, bądź systematyczna/y.
Habit Tracker działa mobilizująco. Wypisujesz cele, widzisz postępy, analizujesz, a nauka idzie do przodu. Nic prostszego!
O ile przygotowanie Habit Trackera do pracy jest ekscytujące, bo określasz cele, wybierasz sposób oznaczania, to nie możesz zapomnieć, aby go wypełniać codziennie i realizować zadania. Tylko wtedy HT będzie spełniać swój cel. Gdy trudno jest Ci się zebrać do nauki, taka kartka przypomni Ci, żeby usiąść do nauki i wskaże konkretną czynność do wykonania. Nie masz więc już tylu wymówek, żeby sobie odpuścić. Uczysz się przez to systematyczności w swojej nauce.
Systematyczność jest nagradzana. Wyobraź sobie siebie w takiej sytuacji: na dziś Twoim zadaniem było słuchanie radia po angielsku. Posłuchałaś/eś przez pół godziny. Bierzesz do ręki HT i odznaczasz wykonanie zadania. Zadanie wykonane. DONE! Czy to nie wspaniałe uczucie? Pewnie teraz się do siebie uśmiechasz, uczucie satysfakcji. A jak jeszcze patrzysz, że to jest któreś z rzędu wykonane zadanie, to nabierasz powietrza i rośniesz w oczach. Duma, I’m the BEST!!!
Habit Tracker pomaga Ci w:
- wyznaczeniu zadań
- utrzymaniu motywacji
- byciu systematycznym
- śledzeniu postępów
Habit Tracker możesz też wykorzystać do realizacji innych celów, które wymagają systematyczności i czasu, a masz problem z ich realizacją.
💎 Jeśli chcesz częściej czytać książki, a uważasz, że nie masz na to czasu.
💎 Regularne ćwiczenia? Nie ma problemu. Wybierasz rodzaje ćwiczeń, częstotliwość i do ataku.
💎 Chcesz się zdrowo odżywiać, pić więcej wody – określ te cele w Habit Trackerze i notuj postępy.
Jak wypełniać my HABIT TRACKER do nauki angielskiego
Zanim przystąpisz do wypełniania swojego nowego, pięknego Habit Trackera, znajdź chwilę na opracowanie strategii.
💎 Weź kartkę papieru lub skorzystaj z instrukcji „How to use” dołączonej do my HABIT TRACKER.
💎 Wypisz umiejętności które chcesz rozwinąć (czytanie, słuchanie, gramatyka, pisanie, mówienie).
Jakie ćwiczenia pomogą Ci rozwinąć pożądane umiejętności:
- czytanie książek, gazet, blogów;
- słuchanie radia, podcastów, film po angielsku,
- gramatyka – ćwiczenia z książki lub stron internetowych,
- pisanie streszczeń, opowiadań, wydarzeń z dnia, planów
- mówienie – rozmowy z kimś, powtarzanie po lektorze, nagrywanie się na dyktafon – więcej o nauce mówienia poczytasz w tym artykule.
💎 Oznacz zadania skalą : nr 1 jako najważniejsze, 2 – mniej ważne, itd.
💎 Wpisz do Twojego Habit Trackera zadania w kolejności od najważniejszego.
💎 Możesz też najważniejsze zadanie, na którym chcesz się skupić napisać wielkimi literami nad bądź pod tabelką. Twój podpis podniesie HT do rangi umowy, którą podpisujesz ze sobą na miesiąc. Umowa zobowiązuje, pamiętaj.
💎Numery w pierwszej kolumnie oznaczają dni miesiąca.
💎 Napisz, jak często chcesz wykonywać ćwiczenia. Wykreśl (najlepiej krzyżykiem na czarno) dni, w które wiesz, że nie będziesz się uczyć.
💎Wybierz kolor, jakim będziesz oznaczać wykonanie zadania (np. niebieski, czy zielony), a jakim jego niewykonanie (np. czerwony). Możesz też mieć różne kolory dla każdego rodzaju ćwiczeń. Wszystko tu zależy od Twojej inwencji twórczej.
💎 Na ćwiczenie możesz poświęcić kwadrans, pół godziny lub godzinę. Nie musi to być zawsze ten sam okres czasu. Dostosuj go do swoich możliwości, bieżących sytuacji. Ważne, żeby coś zrobić po angielsku.
💎Na bieżąco odznaczaj wykonanie zadania. Ustal sobie, kiedy to będzie. Zaraz po wykonaniu czynności, wieczorem przed położeniem się spać, rano przy śniadaniu. Niech to będzie stała pora, łatwiej będzie Ci wtedy zapamiętać.
A co, jak się nie uda my HABIT TRACKER do nauki angielskiego
W trakcie miesiąca mogą zdarzyć Ci się dni, kiedy mimo chęci nie będziesz w stanie usiąść do nauki angielskiego. Rozumiem, życie jest życiem. Wtedy nie przejmuj się za bardzo, a w każdym razie nie poddawaj się. Następnego dnia usiądź po prostu do nauki. Nie obwiniaj się, kontynuuj, żeby móc zamalować koleją kratkę w Twoim HT.
Na koniec miesiąca weź swój Habit Tracker i mu się przyjrzyj.
💎 Jeśli zawsze udało ci się wykonywać ćwiczenia, to BRAWO. Możesz podwyższyć poprzeczkę lub kontynuować systematyczną naukę. Bądź z siebie dumna/y.
💎Było trochę dni, kiedy powinnaś/powinieneś się uczyć, a tego nie zrobiłaś/eś? Znaczy to tylko tyle, że musisz zweryfikować swój HT. Może narzuciłaś/eś sobie zbyt dużo? Może to był wyjątkowo trudny miesiąc? W kolejnym miesiącu przygotuj sobie lżejsze plany. Ważne, żeby się uczyć.
💎 Jeśli to już Twój któryś z kolei miesiąc z Habit Trackerem porównaj je. Zobacz, czy częściej się uczysz. Które ćwiczenia omijasz. W jakie dni tygodnia w ogóle nie idzie ci nauka.
Powodzenia, systematyczności i wytrwałości w nauce języka angielskiego.
Ela