Naucz się i odważ się w końcu mówić po angielsku !
Jak nauczyć się mówić po angielsku ? Jak się w końcu odważyć mówić po angielsku ?
Mam dla Ciebie trzy najlepsze sposoby.
Najlepszą metodą na to, jak mówić po angielsku płynnie i bezbłędnie jest oczywiście przebywanie wśród native speakerów. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, możesz poprawić wymowę uczestnicząc w rozmaitych kursach konwersacyjnych organizowanych przez szkoły językowe.
A co jeśli, nie masz czasu lub możliwości uczestniczenia w takim kursie?
Czy jesteś na straconej pozycji z perspektywą, że nigdy nie nauczysz się poprawnie mówić po angielsku ?
Otóż nie! Jest wiele sprawdzonych metod, dzięki którym nie wychodząc z domu, w dowolnym dla Ciebie czasie możesz uczyć się mówić po angielsku . Wymaga to oczywiście więcej samodyscypliny i czasu, ale dla chcącego nic trudnego.
Jeśli Twoim celem jest poprawić wymowę angielską lub w końcu się odważyć mówić po angielsku przygotowałam dla Ciebie kilka ciekawych sposobów na zdobycie tej umiejętności.
Dzięki tym sposobom:
- złamiesz blokadę mówienia,
- opanujesz akcent,
- nauczysz się zwrotów,
- zaczniesz mówić płynnie.
Poniższe ćwiczenia dadzą efekt jedynie, gdy będziesz je wykonywać często. Jednorazowe przerobienie danego ćwiczenia lub zrobienie go raz na miesiąc nie przyniesie efektów, o których marzysz.
nauka z nagrań audio
Nauka przez powtarzanie z nagrań audio jest idealnym sposobem na wyrobienie sobie akcentu. Jeśli masz problem z tym, jak wymawiać poszczególne słowa, gdzie położyć akcent, które litery są nieme, a wiadomo, że w angielskim więcej jest wyjątków niż reguł, ta metoda jest dla Ciebie.
Wybierz sobie krótki kawałek nagrania audio w języku angielskim, np. z You Tube , Ted talks czy z jakiejś innej strony, którą znasz. Ważne, żeby dane nagranie miało transkrypcję i nie było zbyt długie – do 10 minut. Na You Tube jest możliwość ustawienia prędkości odtwarzanego video. Jeśli więc coś jest dla Ciebie za szybko, zmień opcje na wolniejszą.
Na to ćwiczenie przeznacz około pół godziny, może trochę dłużej. Przygotuj kartkę i długopis.
💎Posłuchaj nagrania, ale na razie bez napisów. Żeby zorientować się, o czym będzie mowa i czego się spodziewać.
💎Włącz opcję napisów i posłuchaj ponownie. Zapisuj słowa i wyrażenia, których nie znasz. Poczuj ten tekst.
💎Posłuchaj jeszcze raz nagrania z napisami, zatrzymując po jednym zdaniu lub dłuższym fragmencie powtarzaj na głos po lektorze. Staraj się zachować wymowę jak najlepiej potrafisz, włączając w to melodię, emocje a nawet gestykulacje. Wczuj się w to, o czym mówi lektor.
💎Ostatni już raz posłuchaj nagrania, powtarzając po lektorze, ale nie zatrzymując nagrania. Zostań profesjonalistą.
Przykładowy fragment nagrania z Ted Talks o zaraźliwej odwadze lub fragment nagrania z You Tube serialu Downton Abbey.
To jest idealne ćwiczenie do szlifowania akcentu i użycia zwrotów w danym kontekście.
nauka z nagrań audio – opcja dla profesjonalisty
Jeśli jesteś już na wyższym poziomie angielskiego wybierz fragment nagrania z transkrypcją.
💎Posłuchaj pierwszy raz bez transkrypcji, złapiesz wtedy ogólny sens przekazywanej treści.
💎Teraz włącz transkrypcję. Czytaj na głos zaraz za lektorem.
💎Nie przejmuj się, że coś przekręcisz, czy zgubisz jakiś fragment. Ważne, żebyś starał/a się naśladować akcent.
💎Popracuj z danym tekstem kilka razy, aby utrwalić wymowę i zwroty.
nauka z dyktafonem
Ta metoda w pierwszej chwili może Ci się wydać dziwna. Po co nagrywać się na dyktafon? Nie wystarczy powiedzieć na głos lub w myślach powtórzyć dane zdanie?
Powtarzanie w myśli na pewno nie pomoże Ci w nauce angielskiego. Mózg lepiej pracuje, kiedy słucha. Aparat mowy również musi przyzwyczaić się do innego akcentu. Więc nawet przy nauce słówek powtarzaj je na głos.
Jest to metoda, którą polecam do ćwiczenia w ramach Plannera Angielskich Inspiracji (pobierz tutaj).
Jeśli nie masz z kim rozmawiać po angielsku lub się krępujesz, a może boisz się, że ilość popełnianych przez ciebie błędów jest tragiczna, spróbuj tego sposobu.
Przypominajka – prawie każdy telefon komórkowy ma wbudowany dyktafon. Nie musisz więc daleko szukać.
💎Pomyśl o jakimś temacie: czymś, co robiłaś/eś wczoraj, co planujesz, co czytałaś/eś, oglądałaś/eś.
💎Nagraj się teraz na dyktafon. Staraj się mówić nie za szybko. Konstruuj proste zdania. Zrobisz błąd, nie szkodzi. Powtórz zdanie jeszcze raz. Jeśli nie znasz słowa, zacznij zdanie od początku zmieniając jego szyk lub używając innego słowa.
💎Teraz odsłuchaj się. Na pewno nie było tak strasznie, jak się spodziewałaś/eś. Posłuchaj, gdzie miałaś/eś problemy. Zajrzyj do słownika, żeby sprawdzić słowa, których nie znałaś/eś w trakcie wypowiedzi. W słownikach internetowych, np. diki.pl sprawdzisz też wymowę, tam gdzie miałaś/eś trudność lub wątpliwość.
💎Nagraj się jeszcze raz i odtwórz. Zobacz jakie zrobiłaś/eś postępy.
Jest to doskonałe ćwiczenie na płynność językową i świadomość, że błędy to nie koniec świata, można je poprawiać.
nauka z programem online
Możesz też oczywiście korzystać z kursów online do nauki mówienia. Dzięki takiemu kursowi nie tracisz czasu na poszukiwanie odpowiedniego materiału do pracy. Możesz np. skorzystać z Speakingo (więcej info tutaj).
W swojej idei są podobne do metody Callana, czyli lektor pyta, Ty powtarzasz, a potem odpowiadasz i tak całe zajęcia. Zaletą kursów online jest to, że uczysz się w domu o dogodnej dla Ciebie porze, a dodatkowo:
💎Materiał jest też już podzielony na poziomy zaawansowania języka angielskiego.
💎Sama nauka polega na powtarzaniu całych zdań za lektorem.
💎Uczysz się jednocześnie wymowy, zwrotów i szyku zdań.
💎Materiał powtarzasz kilkukrotnie na różne sposoby. Nie ma więc monotonii.
Powtarzasz zdania, które zostały opracowane w tak przemyślany sposób, aby uczyć Cię odpowiedniego słownictwa i rozwijać konstrukcje gramatyczne. Jeśli program jest dobrze stworzony będziesz w miarę pracy rozwijać wszystkie te umiejętności.
Dodatkowym atutem wspomnianego wyżej programu Speakingo jest powtarzanie zdań do mikrofonu, komputer jest z Tobą w interakcji – weryfikuje Twoją odpowiedź i odpowiada na pytania. Sprawia to, że więcej się angażujesz, bo zależy Ci, żeby program Cię zrozumiał, a przez to szybciej się uczysz poprawnej wymowy.
W niektórych kursach, jak np. Speakingo dostajesz, bez żadnych zobowiązań, darmowy tydzień próbny. Dopiero potem decydujesz się, czy kontynuujesz i wtedy płacisz. Taka opcja, chociaż płatna i tak wypada taniej od nauczyciela, a też jesteś prowadzony z poziomu na poziom.
Jest to najlepsza metoda do jednoczesnej nauki wymowy, zwrotów i konstrukcji gramatycznych.
Masz jakąś swoją ulubioną metodę, jak lepiej mówić po angielsku ? A może któryś z podanych przeze mnie sposobów wzbudził Twoje zainteresowanie? Nie czekaj z nauką, poczułaś/eś chęć i masz motywację –zacznij już teraz!
A jeśli nadal szukasz motywacji do nauki angielskiego zajrzyj tutaj.
Powodzenia,
Ela
Tak, Speakingo jest super, polecam!
Bardzo przydatny artykuł! Wbrew pozorom bardzo dużo osób odczuwa naturalną blokadę językową, zwłaszcza gdy mają mało okazji do używania angielskiego na co dzień 🙂
A znasz jakieś programy do nauki z audio z transkrypcją ? Jakieś konkretne strony zdradzisz ?
Jak napiszesz troszkę dokładniej czego potrzebujesz, to na pewno coś znajdę. Możesz więcej napisać tutaj w formularzu kontaktu? http://angielskieinspiracje.pl/o-mnie/
To idealny wpis dla mnie, ciągle trochę się krępuję mówić po angielsku 🙂
Kiedyś wciągnął nas kurs komputerowy pt. “Profesor Henry”:)
a tak, słyszałam o nim, ale nie próbowałam. Jak efekty?
I właśnie to byłoby konkretnym i bardzo przydatnym postanowieniem noworocznym…
Ja bardzo często słucham podcastów. One pomagają mi nabrać akcentu i poznać fajne słówka
ja też lubię podcasty, zwłaszcza jak trafie na ciekawą tematykę, to przyjemne z pożytecznym
Wow, te porady są rewelacyjne – zapisuję sobie w ulubionych 🙂 <3
Dziękuję za bardzo ciekawy tekst. Słyszałam o tym Speakingo i chyba spróbuję! 🙂 W końcu ile lat można się zmagać z nauką 🙂
Można się zmagać przez wiele lat, ale można w końcu znaleźć przyjemność z nauki i sposób, który nam odpowiada, a efekty przyjdą z czasem. Co do speakingo – próbowałam i wciąga.